An Australian Government Initiative [logo]
ANBG logo

Australian Plants on Australian Postage Stamps

Stamps are listed below according to plant species and year of issue.

The 'BACK' and 'NEXT' buttons at the end of each stamp page move in chronological order of their issue.
The 'STAMPS' button brings you back to this alphabetical index.

The chronological sequence starts with the South Australian Proclamation Tree stamp of 1936, a River Red Gum, Eucalyptus camaldulensis. The first real featured flower is the Flannel Flower, Actinotus helianthi 2/-, 8 April 1959.
It ends with Swainsona formosa featured in a stamp series of floral emblems in 2014.

Only the first issued stamp with a particular botanical illustration is included when the same illustration is used on stamps with several denominations or re-issues.

At this stage stamps from Australian Territories, like Christmas Island, are not all included.

We are building up a collection of Australian plants on other country's stamps, ie Uganda

Acacia baileyana 1978
Acacia coriacea 2002
Acacia dealbata (?) 1982
Acacia melanoxylon 1996
Acacia pycnantha 1959
Acacia pycnantha 1970
Acacia pycnantha 1990
Acacia pycnantha 2014
Acmena smithii 2002
Actinodium cunninghamii 2005
Actinotus helianthi 1959
Adansonia gregorii 2005
Anigozanthos 'Bush Tango' 2003
Anigozanthos manglesii 1962
Anigozanthos manglesii 1968
Anigozanthos manglesii 2006
Anigozanthos manglesii 2014
Armillaria luteobubalina fungus 1981
Banksia integrifolia 2000
Banksia prionotes (?) 1996
Banksia serrata 1960
Banksia serrata 1986
Barringtonia calyptrata 2001
Blandfordia grandiflora 1960
Blandfordia grandiflora 1967
Blandfordia punicea 2007
Brachychiton acerifolius 1978
Caladenia discoidea 2014
Callistemon glaucus 2000
Callistemon teretifolius 1975
Caleana major 1986
Caltha introloba 1986
Calytrix carinata 2002
Celmisia asteliifolia 1986
Cephalotus follicularis 2013
Cocos nucifera 2013
Cochlospermum gillivraei 2001
Coprinus comatus fungus 1981
Correa reflexa 1986
Correa reflexa 1999
Cortinarius austro-venetus fungus 1981
Cortinarius cinnabarinus fungus 1981
Corymbia aparrerinja 1978
Corymbia aparrerinja 1993
Corymbia aparrerinja 2002
Corymbia calophylla 'Rosea' 1982
Corymbia ficifolia 1982
Corymbia ficifolia 2011
Corymbia sp. 1985
Dendrobium bigibbum (see Dendrobium phalaenopsis)
Dendrobium phalaenopsis 1968
Dendrobium phalaenopsis 1998
Dendrobium phalaenopsis 2014
Dendrobium nindii 1986 (= Durabaculum nindii )
Dendrobium nindii 2003 (= Durabaculum nindii )
Dicksonia antarctica 1996
Dillenia alata 1986
Diuris magnifica 2006
Dockrillia striolata 2014
Drosera lowriei 2013
Drosera rupicola 2013
Elythranthera emarginata 1986
Epacris impressa 1968
Epacris impressa 2014
Eucalyptus caesia 1982
Eucalyptus calophylla 'Rosea' 1982 (now Corymbia calophylla)
Eucalyptus camaldulensis 1936
Eucalyptus camaldulensis 1974
Eucalyptus camaldulensis 2013
Eucalyptus diversicolor 2005
Eucalyptus ficifolia 1982 (now Corymbia ficifolia)
Eucalyptus forrestiana 1982
Eucalyptus globulus 1968
Eucalyptus globulus 1982
Eucalyptus globulus 2014
Eucalyptus grossa 2005
Eucalyptus mannifera 2013
Eucalyptus pauciflorus 2005
Eucalyptus papuana 1978 (now Corymbia aparrerinja)
Eucalyptus papuana 1993 (now Corymbia aparrerinja)
Eucalyptus papuana 2002 (now Corymbia aparrerinja)
Eucalyptus polybractea 2011
Eucalyptus regnans 1996
Eucalyptus sp. 1985 (now Corymbia sp.)
Eucalyptus sp. 2013
Ficus macrophylla 2005
Grevillea juncifolia 2002
Grevillea mucronulata 2007
Grevillea 'Superb' 2003
Gossypium sturtianum 1971
Gossypium sturtianum 1978
Gossypium sturtianum 2007
Hakea laurina 2006
Hardenbergia violacea 2000
Helichrysum thomsonii 1975
Helipterum albicans 1986
Hibbertia scandens 1999
Hibiscus meraukensis 1986
Hibiscus tiliaceus 2010
Ipomoea pes-caprae ssp. brasiliensis 1999
Ipomoea pes-caprae 2010
Leucochrysum albicans 1986
Macadamia cv. 2011
Maireana sedifolia 2012
Melaleuca alternifolia 2011
Microseros lanceolata 2002
Morinda citrifolia 2010
Nelumbo nucifera 2002
Nepenthes rowaniae 2013
Nymphaea immutabilis 2002
Phalaenopsis rosenstromii 1998
Phebalium whitei 2007
Pleurophyllum hookeri 2010
Rhodanthe chlorocephala 2011
Santalum acuminatum 2002
Sarcochilus falcatus 2014
Suriana maritima 2010
Swainsona formosa 1968
Swainsona formosa 1971
Swainsona formosa 2005
Swainsona formosa 2014
Telopea speciosissima 1959
Telopea speciosissima 1968
Telopea speciosissima 2006
Telopea speciosissima 2014
Thelymitra campanulata 2014
Thelymitra variegata 1986
Thysanotus tuberosus 2005
Wahlenbergia gloriosa 1986
Wahlenbergia stricta 1999
Wollemia nobilis 2005
Xanthorrhoea australis 1978

various native plants 1990
various native plants 1992

stamps

 

^ top